
Branża spożywcza
Stosuj pompy i rozwiązania systemowe firmy LEWA w procesach homogenizacji w branży spożywczej. Więcej informacji uzyskasz od naszych ekspertów!
Więcej
Zalety pomp LEWA ecodos w rafinacji olejów jadalnych:
Ze względu na wyjątkowe cechy pomp LEWA ecodos w systemach przemysłu produkcji oleju jadalnego, coraz częściej zastępują one dotychczas używane pompy.
LEWA jest jednym z wiodących producentów pomp i systemów o konstrukcji higienicznej i może dostarczyć produkty posiadające następujące certyfikaty:
Opis procesu
Wyciskanie lub ekstrakcja to procesy ogólnie stosowane do produkcji oleju z nasion i owoców.
Olej, który może być pozyskany bez dodania ciepła z zewnątrz przez wyciskanie, nazywany jest olejem wyciskanym na zimno. Olej taki może nie być rafinowany. Oleje te są gotowe do użycia po filtrowaniu i rozlaniu.
Jednakże im wyższa temperatura tym lepsza wydajność pozyskiwania oleju. Prowadzi to do wyciskania z dodatkiem ciepła.
Stosowanie temperatur > 100°C nazywa się „wyciskaniem na gorąco”. Pozyskiwany w ten sposób olej surowy obowiązkowo musi przejść rafinację.
Termin ten oznacza kombinację procesów fizycznych i chemicznych prowadzących do usunięcia niepożądanych składników, takich jak
z oleju surowego.
W szczególności, na klasyczną rafinację składają się następujące etapy:
Oprócz tej klasycznej rafinacji chemicznej ważna jest także rafinacja fizyczna. Jest ona bardziej złożona technicznie, składa się jednak tylko z dwóch połączonych etapów, odśluzowywania i wybielania wstępnego lub odkwaszania.
Głównymi jej zaletami jest niższy wpływ na środowisko i ograniczenie strat rafinacji. Wadą jest konieczność zastosowania znacznie lepszego odśluzowywania, w zależności od typu oleju.
Delecytynizacja
Specjalna forma odśluzowywania mająca na celu ekstrakcję lecytyny.
Delecytynizacja jest stosowana wyłącznie dla wybranych typów olejów, np. oleju sojowego, w którym docelowe przetwarzanie jest rentowne.
Odśluzowywanie
Strącanie uwodnionych fosfolipidów za pomocą dodatku wody i ciepła. Pozostałe nieuwodnione fosfolipidy są rozpuszczane przez dodanie kwasów. Preferowanymi dodatkami są kwas fosforowy i kwas cytrynowy. Przez podgrzanie do około 90°C związki białka i węglowodanów, które mogłyby zanieczyszczać olej, rozpadają się. Odśluzowywanie kończone jest dekantacją lub separacją.
Odkwaszanie
Kwasy tłuszczowe są usuwane przez dodanie sody kaustycznej, która negatywnie wpływa na smak i dopuszczalny okres magazynowania. Powstające mydło jest odsysane lub usuwane w wirówkach.
Wybielanie
Na tym etapie usuwany jest kolor, jak również wodorotlenki i metale ciężkie.
Odwanianie (wyparowanie)
Na tym etapie występują najwyższe temperatury w całym procesie rafinacji. W około 240°C usuwane są niepożądane zapachy i smaki. Na tym etapie usuwane są także związki lotne (w tym śladowe ilości heksanu) pestycydy.