Produkcja żelatyny i wyrabianie produktów z żelatyny za pomocą wieloczłonowych pomp i systemów firmy LEWA

Pompy LEWA są stosowane na różnych etapach procesu – zarówno przy produkcji żelatyny, jak i wyrabianiu produktów z żelatyny.

W procesie suszenia (przejście z konsystencji żelowej do stanu stałego) i następnie podczas dozowania według receptury i dodawania żelatyny do gotowych produktów (wyrabianie cukierków, kremówki, jogurtu) wymagana jest niezwykła precyzja i aseptyczne dozowanie.

Rozwiązania

Firma LEWA oferuje szereg rozwiązań mających zastosowanie w różnych etapach procesu produkcji żelatyny:

 • Firma LEWA oferuje wieloczłonowe pompy i kompletne systemy jako higieniczne alternatywy dla całego procesu produkcji żelatyny.
 • Dla każdego składnika procesu dozowania według receptury używany jest jeden agregat dozujący (składający się z co najmniej jednej pompy dozującej i jednego statycznego mieszalnika).
 • Wieloczłonowe pompy procesowe firmy LEWA z głowicą membranowej pompy w wykonaniu higienicznym to przyjęte rozwiązania do aseptycznego dozowania żelatyny do schładzacza (a następnie rozdrabniania i suszenia).
 • Wieloczłonowe pompy firmy LEWA dozują z najwyższą precyzją, nawet przy ciśnieniach wstecznych od 20 do 50 barów, które powstają w procesie suszenia.
 • Już w fazie projektu wykonywane są obliczenia przewodów rurowych celem optymalizacji warunków po stronie ssania.
 • Części obmywane są testowane i dokumentowane zgodnie z FDA i USP, klasa VI
 • Certyfikaty materiałów zgodnie z EN 10204 3.1
 • Powierzchnie wypolerowane maszynowo (1.4571: RA < 0,8µm) lub elektropolerowane (1.4435: RA < 0,5µm)
 • Łatwe czyszczenie zgodnie z normami uznanymi w branży (EHEDG, QHD, FDA i USP, klasa VI).
 • Maksymalna temperatura 150 °C; pompy mogą być sterylizowane za pomocą gorącej wody lub pary.
Gelatine prodction LEWA ecoflow multiplex pump

Podstawowy opis procesu

Jak produkowana jest żelatyna?

Istnieje rozróżnienie pomiędzy żelatyną kostną, pozyskiwaną z kości długiej kończyn cieląt i bydła, a żelatyną skórną pochodzącą z odpadów z garbarni, skóry ze świni oraz głów krów i bydła.

Kości są czyszczone, szatkowane i macerowane. Fosforan tri-wapnia w tkance kostnej jest usuwany poprzez rozcieńczenie kwasem chlorowodorowym. Następnie następuje wielokrotne przepłukanie i poddanie działaniu wody wapiennej („wapnienie”). Kolejnym krokiem jest neutralizacja kwasu i dalsze procedury mycia.

Żelatyna jest ekstrahowana z przepłukanego kolagenu kostnego w wielu etapach, wstępnie czyszczona w separatorach i później filtrowana.

Filtracja jest typowym zastosowaniem dla pomp dozujących: Do filtra aluwialnego dodawana jest ziemia okrzemkowa lub szlam perlitowy. Wydajności poniżej 360 l/h i ciśnienia poniżej 8 bar.

W wyniku separacji powstaje wodny roztwór żelatyny o stężeniu ok. 6%. Zawartość żelatyny zwiększa się o ok. 30% w słupie jedno- lub wieloetapowego odparowywania pod próżnią. Lepkość osiąga wartość do 1500 mPa∙s. Taki roztwór jest teraz przekazywany do procesu suszenia.

To główny obszar zastosowania wieloczłonowych pomp. Zadaniem tych pomp jest wolne od zarazków dozowanie żelatyny do schładzacza, a następnie fragmentacja i suszenie. Przejście ze stanu żelowego do stanu stałego prowadzi do powstania ciśnień wstecznych od 20 do 50 bar.

Produkty

Membranowa pompa dozująca LEWA ecoflow

LEWA ecoflow diaphragm metering pump

Membranowa pompa dozująca ecoflow® firmy LEWA to uniwersalne osiągnięcie w zakresie dozowania i mieszania, które może być wykorzystywane we wszystkich branżach.

LEWA ecoflow sanitarny/higieniczny

LEWA ecoflow sanitary food pump

Membranowa pompa dozująca ecoflow® w modelu sanitarnym/higienicznym jest idealną pompą do żywności i środków farmaceutycznych.

Pompa dozująca z uszczelnionym nurnikiem LEWA ecoflow

LEWA ecoflow packed plunger metering pump

Pompa dozująca z uszczelnionym nurnikiem LEWA ecoflow® jest ekonomiczną pompą dozującą o dużej wydajności do prostych zadań pompowania lub dozowania.

Pompa z membraną aktywowaną mechanicznie LEWA ecodos

LEWA ecodos mechanical diaphragm pump

Pompa dozująca z membraną aktywowaną mechanicznie ecodos® firmy LEWA jest odpowiednia do wszystkich zadań pompowania i dozowania w zakresie niskich ciśnień.

LEWA ecodos w wykonaniu sanitarnym/higienicznym

LEWA ecodos food pump

Membranowa pompa dozująca LEWA ecodos® w modelu sanitarnym/higienicznym jest idealną pompą do żywności i środków farmaceutycznych w zakresie niskiego ciśnienia.

Pompa procesowa LEWA triplex

LEWA triplex high pressure pump for process engineering

LEWA triplex to najbardziej kompaktowa pompa procesowa do stosowania w procesach wysokociśnieniowych we wszystkich branżach przemysłu. Skontaktuj się z nami, a z chęcią udzielimy Ci pomocy!

Pompa z tłokiem rotacyjnym Pomac

Pomac rotary lobe pump PLP

Elastyczna pompa do zastosowań higienicznych, prostych i złożonych, pracy z cieczami rzadkimi i lepkimi i lub mediami wrażliwymi na siły tnące. Pompa z tłokiem rotacyjnym w wykonaniu higienicznym (pompa z rotacyjnym przesunięciem dodatnim).

Pompa odśrodkowa Pomac

Pomac centrifugal pump

Pompy odśrodkowe Pomac ze stali nierdzewnej dla mediów o niskiej lepkości przodują na rynku ze względu na optymalne dane hydrauliczne, unikalny modułowy projekt oraz wiele opcji dostępnych w obszarze uszczelnienia wału. Technologia: Pompa odśrodkowa ze stali nierdzewnej w wykonaniu higienicznym

Systemy produkcyjne opracowane z myślą o konkretnych klientach

LEWA metering and mixing system

Firma LEWA projektuje kompletne systemy do dozowania, mieszania płynów oraz napełniania nimi. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z porady!

Systemy dozowania dostosowane do wymagań klienta

LEWA metering system

Firma LEWA dostarcza Ci zaprojektowane na zamówienie systemy dozowania zgodnie z Twoimi specyfikacjami. Zaufaj doświadczeniu gromadzonemu od 60 lat w zakresie technologii dozowania w różnych branżach.

Osoba do kontaktu

 • Sales Office Poland
 • LEWA NIKKISO Austria GmbH (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce
 • +48 22 6358-204
 • info@lewa.pl

Znajdź odpowiednią serię produktów za pomocą nawigatora.

Pompy - Nawigator

Nie przegap żadnych nowości. Subskrybuj nasz newsletter.

Zarejestruj się