Zatłaczanie inhibitorów korozji z użyciem pomp i pakietów LEWA

Wysokie ceny ropy i gazu skłaniają do eksploatacji złóż o niższej ich zawartości, jak również wykorzystania złóż o małym użytecznym udziale surowców lub wysokiej zawartości wody/CO2/H2S.

Zatłaczanie inhibitorów korozji jest nieuniknione dla zapewnienia wysokiej wydajności.

Czynniki antykorozyjne wiążą tlen lub tworzą warstwę ochronną na wewnętrznych ścianach rur, zapobiegając korozji.

Rozwiązania

Zalety membranowych pomp dozujących i pakietów LEWA w procesach zatłaczania inhibitorów korozji:

  • Hermetycznie szczelne pompy membranowe LEWA są do tego celu optymalnie dostosowane, ze względu na występowanie wysokich ciśnień i to, że niektóre inhibitory są żrące (np. chromian/ hydrazyna)
  • Możliwe jest wykorzystanie specjalnych materiałów odpornych na korozje (gniazda zaworów z Hastelloy, zawory kulowe z tlenków ceramicznych)
  • Zaprojektowane dla ekstremalnych temperatur
  • Oszczędzającą przestrzeń i bardziej ekonomiczną alternatywą dla tak zwanych rozdzielaczy przepływu jest podział inhibitorów korozji z łatwymi w konserwacji licznymi pompami dozującymi. Wymienna głowica, która może zostać włączona szybko i niezawodnie poprzez uruchomienie zaworu w każdej linii zatłaczania
  • W przypadku możliwego dozowania gęstych cieczy, zalecamy instalację pomp dozujących lub systemów z silnikami ze stosunkiem par biegunów 2/6. Pozwala to na efektywne kosztowo dozowanie cieczy gęstych i zwykłych

Podstawowy opis procesu

Opis procesu

Wyróżnia się anodowe i katodowe inhibitory korozji.

Katodowe inhibitory korozji są stosowane głównie w produkcji ropy i gazu.

Na platformach wiertniczych instalacje wydobywcze są zanurzane w coraz głębsze wody. To zwiększa ciśnienie tłoczenia. Podczas gdy 160-250 bar jest wystarczającą wartością na brzegu, ciśnienie w zastosowaniu na platformach wiertniczych często przekracza 900 bar. Natężenie przepływu to zazwyczaj około 50 l/godzinę. Zatłaczanie jest ciągłe.

Należy wykryć i wziąć pod uwagę reakcje chemiczne:

Składniki ropy naftowej powodują korozję i osady kamienia. Zapobiega temu zatłaczanie inhibitorów korozji i odczynników zapobiegających osadzaniu kamienia. Stosowanie kombinacji tych dodatków powoduje ograniczone powodzenie, ponieważ neutralizują się one nawzajem, stając się nieefektywnymi.

W związku z tym należy sprawdzić, czy zmniejszenie ilości zatłaczania inhibitora korozji może prowadzić do resztkowej zawartości kwasu w ropie naftowej, który mógłby zniszczyć osady kamienia.

Centralna dystrybucja inhibitorów korozji:

Jeśli kilka punktów zatłaczania jest zasilanych inhibitorami korozji z lokalizacji centralnej, należy wziąć pod uwagę zastosowanie rozdzielaczy przepływu. Wymaga to instalacji tylko jednej dużej pompy, aby zapewnić całość przepływu dla systemu wielu rozdzielaczy.

Przepływ jest rozdzielany przez małe zawory i kompensatory ciśnienia, i dostarczany do różnych punktów zatłaczania. Jednakże zyski przestrzeni są tylko pozorne, ponieważ w rzeczywistości każdy punkt zatłaczania wymaga własnego, osobnego systemu sterowania. Co więcej zatłaczana ciecz musi być bardzo czysta, w przeciwnym razie zawory kompensacyjne, które mają bardzo małe zakresy tolerancji, mogą się zatkać.

Bardzo czyste ciecze i bardzo małe ilości składników są niezwykle podatne na fluktuacje lepkości i ciśnienia.

Osoba do kontaktu

  • Sales Office Poland
  • LEWA NIKKISO Austria GmbH (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce
  • +48 22 6358-204
  • info@lewa.pl

Znajdź odpowiednią serię produktów za pomocą nawigatora.

Pompy - Nawigator

Nie przegap żadnych nowości. Subskrybuj nasz newsletter.

Zarejestruj się